Brook Preloader

Kariyer

Açık Pozisyonlarımızı İncele
Her şirket bir takım olduğundan bahseder. Senin için en uygun olanını seçmek sana bağlıdır. Antasya olarak biz özgür ve hızlı karar alabilen bir yapıda çalışarak yaptığımız işlerde gelişimi odağımızda tutup daima en iyisini yapmayı amaç ediniyoruz. Yöneticilerimiz çalışanlarımızın etkinliğini ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için onlarla birlikte çalışıp ihtiyaç duydukları alanlarda onlara destek olmayı ilke ediniyorlar. Antasya takımı olarak çalıştığımız alanlarda büyük bir etki yaratacak işlere imza atmak için bize bu konuda en büyük desteği vermeye hevesli çalışanları aramıza dahil etmeye gayret ediyoruz.
Mühendislik kariyer
Mühendislik
0 Açık Pozisyon
Ürün yönetimi kariyer
Ürün Yönetimi
0 Açık Pozisyon
Pazarlama kariyer
Pazarlama
0 Açık Pozisyon
satış ve iş geliştirme kariyer
Satış ve İş Geliştirme
0 Açık Pozisyon
İK yönetimi
İnsan Kaynakları
0 Açık Pozisyon
proje yönetimi
Proje Yönetimi
0 Açık Pozisyon

Açık pozisyonlar dışında genel başvuru olarak Özgeçmişinizi bize iletmek için

Merak Ettikleriniz

Yazılım geliştiriken hangi teknolojileri kullanırız?

Antasya'da müşterilerimizin ihtiyacına göre web, mobil ve embedded geliştirme alanlarındaki en güncel teknolojileri ve yöntemleri kullanırız.

Çalışma saatlerimiz ile ilgili uygulama nedir?

Haftalık çalışma süremiz 45 saattir. Antasya bunu Pazartesi ve Cuma günleri arası sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasında olmak üzere 40 saat olarak belirlemiştir (Bu günlerdeki 1 saatlik öğle arası çalışma saatlerine dahil değildir.). Gerektiği durumlarda 45 saatlik çalışma, insiyatif tamamen şirkette olmak üzere Pazar hariç haftanın her gününe paylaştırılabilir.

Karar alma yapı ve süreçlerimiz nelerdir?

Antasya olarak insan kaynakları politikamızda da yer verdiğimiz süreklilik ve eşitlik esaslarına uygun, farklı durumlara hızla adapte olabilen dinamik bir karar alma yapımız vardır. Sürekli gelişen ve değişen dünyada çalışanlarının etkinliği ve verimliliğini en üst düzeye çıkaracak sistem ve süreçleri uygulamayı esas ediniriz.

Bir mühendisten ne bekleriz? Uzmanlık bakış açımız nedir?

Antasya'da bir mühendisten müşteri ihtiyacını dogru bir şekilde anlamasını, bir problemi dogru tanımlayıp, onu çözmek için dogru yaklaşımla ilerlemesini bekleriz. Konusunda uzman kişileri aramıza katarken bu yaklaşımları ne kadar uyguladığına dikkat ederiz.

Bizimle birlikte çalışmak size ne sağlar?

Yüksek teknoloji gerektiren alanlarda en güncel yöntemlerle çalışmanızı ve bir yandan kendinizi geliştirirken bir yandan da ortaya yenilikçi ürün ve çözümler koymanızı sağlar.

Bizim için mutlu bir iş ortamı nedir?

Pozitif yaklaşım ve bağlılık içeren bir iş ortamı, şirketlerin en büyük rekabet avantajıdır düşüncesini benimsiyoruz. Yeri geldiğinde evimizden bile daha çok zaman geçirdiğimiz iş yerimizi, evimiz kadar sevmeliyiz ki hem iş hem de özel hayatımızı mutlu geçirebilelim. Hayatın her alanında daha verimli ve üretken olabilelim. Yoksa ait hissetmediğimiz, muhabbet etmek için can attığımız insanların olmadığı bir ortama, her sabah neden gelmek isteyelim!

İşe alma sürecimiz nedir? Ne gibi aşamalar sonucunda olumlu adaylara teklif yaparız?

İhtiyaç durumunda ilgili pozisyonun iş tanımına ve beklenen yetkinliklere göre açık pozisyon ilanı web sitemizdeki kariyer sayfasında ve çeşitli insan kaynakları sitelerinde yayınlanır. Gelen başvurular ve yetenek avcısı ekiplerimizin belirlediği adaylar ile kısa bir liste oluşturup ön mülakatlarını uzman işe alım ekibimiz tarafından yaparız. Bu aşamayı geçen adaylar ile ilgili bölüm yöneticisi de görüştükten sonra pozisyonun ihtiyacına göre kişilik envanter testi, yetenek testi ve / veya vaka çalışmaları uygularız. Olumlu adayların referans kontrolünü de yaptıktan sonra kendilerine yazılı olarak teklifimizi iletiriz. Olumsuz adaylara da durumları ile ilgili bilgilendirme yaparız.

Aslolan, her şeyi bildiğinizi sandıktan sonra öğrendiklerinizdir.

John R. WOODEN, Yazar – Eski Basketbol Oyuncusu ve Antrenör

Şirketimiz, değerlerimiz ve çalışma kültürümüz hakkında bilgi almak için